Czytadło

Bieszczady w PRLuBieszczady w PRL-u
Autor: Krzysztof Potaczała

Zbiór reportaży o Bieszczadach w czasach PRL-u. Prawdziwe, w większości mało znane historie i anegdoty oparte na dokumentach i wywiadach ze świadkami tamtych czasów. Dygnitarze partyjni i łowcy węży, zmiany nazw wsi i zima stulecia, wiece przyjaźni i strajki, tajemnicze mogiły i ośrodki rządowe, pomnik Stalina w Ustrzykach i wysiedlenia mieszkańców Soliny. Polowania, górale i bieszczadzki „pan na włościach” w randze pułkownika. 21 barwnych opowieści splecionych losami nietuzinkowych postaci.

To nie jest pozycja dla każdego. W niczym nie przypomina przewodnika, momentami powtarza pewne treści, ale po przeczytaniu kilku rozdziałów nie mogłem się od niej oderwać. Wpływ na to miały zapewne i komunikatywny język, i sporo fotografii.

 

 

Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdęNieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę
Autor: Barnaba Mądrecki

Przewodnik jest odpowiedzią na zapotrzebowanie wynikające z wielu rozmów z turystami w lecie 2013 roku (w sprzedaży dostępne jest już trzecie wydanie). Ksiązka jest prostym i przejrzystym przeglądem tego co w Bieszczadach najcenniejsze: zmiany gór w porach roku, świat roślin i zwierząt oraz żywioły bieszczadzkie. Obiektywnie opisana zawiła historia regionu. W opracowaniu znajdują się opisy miejsc związanych z historią Bieszczad: stare i nieistniejące wsie oraz cerkwie będące światowej klasy zabytkami.

Pełnia dzikiej przyrody i tajemniczości, najbardziej „nieokiełznany” obszar na mapie Polski, kraina niedźwiedzi i wilków, a także zachwycających połonin oraz bujnych lasów.  Bieszczady pozostają, mimo rozwoju turystyki, nadal wielką niewiadomą, którą przybliża przewodnik „Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę”.

Ta książka to lektura obowiązkowa zarówno dla osób, które dopiero co wybierają się w góry i zastanawiają nad tym, co warto zobaczyć w Bieszczadach, jak i doświadczonych wędrowców, pragnących poznać zakamarki oraz zakątki tego obszaru. To opracowanie to przekrój najważniejszych faktów, które po prostu wypada i trzeba wiedzieć o Bieszczadach. Znajdziesz tutaj przejmującą i skomplikowaną historię regionu, przedstawioną w przystępny sposób, a także osobiste obserwacje autora dotyczące zmian pór roku oraz przyrody. Przewodnik kartka po kartce odkrywa tajemnice tych terenów, wciągając w świat pełen nieoczywistych atrakcji i śladów po nieistniejących wsiach oraz starych cerkwiach będących światowej klasy zabytkami. Właśnie dlatego „Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę” to ciekawa alternatywa dla innych pozycji na rynku wydawniczym, skupiających się tylko na masowej turystyce.

 

Jeżeli szukasz niebanalnego przewodnika po Bieszczadach, ta książka sprawi, że z pewnością się nie zawiedziesz. Poza opisami szlaków i miejsc pamięci historycznej zawiera też wiele cennych porad dotyczących samej wędrówki, baz noclegowych oraz gastronomii, z której warto skorzystać, odwiedzając ten fascynujący region.

wydawnictwo.lesneoko.com

 

Bieszczadzkie opowieści SiekierezadyBieszczadzkie opowieści Siekierezady
Autor: Rafał Dominik

Opowieści z Siekierezady przenoszą nas w sam środek bieszczadzkich klimatów. Autor, wnikliwy obserwator i uważny słuchacz, zza kontuary kultowej & Siekierezady w Cisnej współuczestniczy w tworzeniu magnetycznego etosu bieszczadników, bez literackiego retuszu oddał jego groteskowość i dramatyzm. Losy przywołanych na kartach książki postaci niczym soczewki skupiają dojmujący absurd istnienia, nieprzezwyciężalne rozdarcie pomiędzy szumnością pragnień i pospolitością spełnień.&Tchnące autentyzmem doświadczenia szkice, opalizujące mgiełkami nostalgii, to znów krwiste jak befsztyk w ustach miejscowego Szarego Wilka, są nie tylko zaproszeniem do afirmacji indywidualności na własnych warunkach i wybranych przez siebie ścieżkach, ale i przestrogą dla niecierpliwych argonautów, jak łatwo pomylić przystanki Wolność i Destrukcja.

 

Księga legend i opowieści bieszczadzkich

Księga legend i opowieści bieszczadzkich
Autor: Andrzej Potocki

To wydanie legend i opowieści bieszczadzkich jest najpełniejszym z dotychczasowych, zawiera ich bowiem 177, w tym kilkanaście nigdy niepublikowanych. Stanowi znakomity wgląd w demonologię dawnych mieszkańców Bieszczadów, a także przypomina tragiczne doświadczenia, jakie były ich udziałem. Oprócz baśniowych wątków są tu echa odległych wydarzeń historycznych, w których zapisana została ludzka radość i smutek, nadzieja i tragizm losów. Są zatem legendy i opowieści bieszczadzkie znakomitą lekturą dla każdego i na każdą porę...

Mieszkańcy Bieszczadów, chociaż częstokroć biedni i niewykształceni, mieli własną unikalną kulturę, swoje historie i legendy. Wraz z czystkami akcji Wisła zniknęli ludzie, którzy mogliby je przekazywać dalszym pokoleniom. Na szczęście nie wszyscy, a Andrzejowi Potockiemu udało się do nich dotrzeć i spisać ich opowieści, aby ocalić je od zapomnienia (i dociera tak od lat - każde kolejne wydanie książki jest poszerzane o niepublikowane jeszcze historie). Przy okazji, między innymi wraz z Jędrkiem Połoniną, stworzył kilka nowych legend, które idealnie wpisują się w romantykę Bieszczadów.

 

Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turystyBieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty
Autor: praca zbiorowa

Przewodnik ten to obszerne i szczegółowe kompendium wiedzy o Bieszczadach podane w przystępnej i przejrzystej formie. Rozdział Dlaczego w Bieszczady to wstępna charakterystyka tej grupy górskiej; pomaga zorientować się czego można spodziewać się po pobycie tutaj, a czego raczej tu nie znajdziemy. Rozdział O Bieszczadach ogólnie ujmuje bieszczadzkie sprawy niejako ?z lotu ptaka? ? opowiada czym są Bieszczady i jaka była ich historia. Głębszą wiedzę o regionie zawiera rozdział Bieszczadzkie tematy, gdzie w krótkich artykułach omówione są najciekawsze zagadnienia historii, geografii, przyrody, etnografii i socjologii Bieszczadów dawniej i dziś. Część szczegółowa przewodnika opisuje poszczególne pasma górskie. Są nimi: Wysoki Dział czyli pasmo Chryszczatej i Wołosania, pasmo graniczne od Łupkowa do Roztok Górnych, masyw Łopiennika i Falowej, pasmo graniczne od Roztok do Ustrzyk Górnych z Jasłem, Rabią Skałą i Wielką Rawką, Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, masyw Tarnicy i Halicza z pasmem granicznym aż po przeł. Użocką, Przedgórze Bieszczadzkie (Otryt i Żuków) oraz okolice bieszczadzkich zalewów: solińskiego i myczkowieckiego. Opisano zejścia z pasma granicznego na Słowację. Najobszerniejszą część przewodnika stanowi Słownik miejscowości zawierający szczegółowe informacje krajoznawcze i wszystkich miejscowościach na omawianym terenie, w tym także nieistniejących.

 

Bieszczady. Przewodnik - Celownik. Wydanie 1Bieszczady. Przewodnik - Celownik. Wydanie 1
Autorzy: Maciej Żemojtel, Natalia Figiel, Krzysztof Plamowski

Przewodniki-Celowniki to nowatorskie publikacje turystyczne, opisujące najciekawsze miasta i regiony Europy. Ich wyróżnikiem są dokładne mapy oraz zwięzłe, przygotowane w formie leksykonu i ilustrowane zdjęciami opisy atrakcji turystycznych. Nowe przewodniki dają swobodę podczas zwiedzania, wolność i niezależność podczas wycieczek i podroży. Pozwalają w prosty sposób odnajdywać w terenie interesujące miejsca i identyfikować obiekty. Mapa, tekst i zdjęcia uzupełniają się i tworzą wzajemnie powiązaną całość, która sprawi, że samodzielne zwiedzanie regionu stanie się prawdziwą przyjemnością!


Przewodnik-Celownik Bieszczady to:
Atlas Bieszczadów - Alfabetyczny leksykon - 89 największych atrakcji turystycznych - 130 kolorowych fotografii - Zwięzły szkic krajoznawczy


... a wszystko po to, by w nieskrępowany sposób cieszyć się Bieszczadami, bezbłędnie trafiać do wybranych przez siebie celów, ułożyć własny plan zwiedzania, poznać i zobaczyć najciekawsze zabytki w regionie.